#RebuildingUkrainianBusiness

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę ojczyznę opuściło ponad 10 milionów Ukraińców, z czego 5 milionów trafiło do Polski. To głównie kobiety i dzieci. Wiele z nich ze względu na niestabilną sytuację na razie planuje pozostać za granicą. Fundacja Impact we współpracy z Mastercard Center for Inclusive Growth uruchamia właśnie program pomocy dla kobiet z Ukrainy, które chcą otworzyć w Polsce swój własny biznes.

„Odbudowa ukraińskich firm – przedsiębiorczość kobiet” to inicjatywa mająca na celu pomoc ukraińskim kobietom w powrocie do działalności zawodowej w nowym kraju i nowej rzeczywistości. To możliwość wznowienia w Polsce przerwanej wojną kariery zawodowej lub pomoc w założeniu nowej działalności. To zapewnienie dostępu do wiedzy i odpowiednich narzędzi, które pozwolą na rozwój własnego biznesu. To organizacja przestrzeni, w której ukraińskie kobiety będą mogły współpracować, uczyć się od siebie nawzajem i wymieniać doświadczeniami. To również dostęp do opieki nad dziećmi tak, by matki mogły skupić się również na rozwoju nowego biznesu. Ogromnym ułatwieniem dla obywateli Ukrainy jest możliwość otrzymania polskiego numeru PESEL, dzięki niemu osoby z Ukrainy mogą uruchomić w Polsce działalność gospodarczą.

Plan działań stworzony przez Fundację Impact został zaprezentowany podczas tegorocznej konferencji Impact ’22 w Poznaniu w ramach ścieżki Stand With Ukraine. Już 26 września rusza nabór do programu, którego celem będzie pomoc kobietom w otworzeniu biznesu w Polsce. Zrekrutowane uczestniczki wezmą udział w szkoleniu, podczas którego zostaną przybliżone obowiązujące w Polsce regulacje prawne i podatkowe związane z prowadzeniem firmy, pozwoli to im na odnalezienie się w nowych realiach. Przez 12 miesięcy każda z kobiet, która założy działalność otrzyma  indywidualne szkolenia i konsultacje, możliwość zakupu sprzętu niezbędnego do prowadzenia firmy, dostęp do obsługi księgowej i promocyjnej.

Oprócz tego Fundacja Impact od jesieni będzie wspierała osoby z Ukrainy, w tym głównie kobiety, w znalezieniu w Polsce pracy oraz zapewni pomoc różnych specjalistów w zakresie rozwoju osobistego i zawodowego. W Warszawie zostanie otworzone miejsce do coworkingu wraz z opieką dzienną dla dzieci. Uruchomiony zostanie także cykl bezpłatnych webinarów poświęconych przede wszystkim prowadzeniu firmy online oraz udostępniona zostanie wirtualna biblioteka z materiałami dotyczącymi prowadzenia własnego biznesu.

Szczegółowe informacje na temat planowanych działań będą publikowane na stronie https://ukrainianbusiness.impactcee.com

Fundacja na Zakręcie dołączyła do inicjatywy jako Partner i będzie odpowiadać za część programu szkoleniowego dla beneficjentek. 

Translate »