KURS KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY
Ratownikiem KPP może zostać osoba, która uzyskała tytuł ratownika po odbyciu kursu z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy i zdaniu egzaminu końcowego; oprócz tego musi spełnić kilka formalnych warunków, które definiuje ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Co mogą ratownicy z certyfikatem KPP?
Zakres czynności w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy jest znacznie szerszy niż w przypadku tej przedmedycznej. Zatem, co mogą ratownicy KPP?
Do ich uprawnień należą:
- Bez przyrządowe i przyrządowe czynności związane z resuscytacją krążeniowo-oddechową (RKO), również z zastosowaniem tlenu oraz automatycznego defibrylatora zewnętrznego.
- Opatrywanie ran i tamowanie krwotoków, unieruchamianie złamań i zwichnięć.
- Czynności związane z ochroną przed hipotermią i hipertermią.
- Wstępne postępowanie przeciwwstrząsowe poprzez właściwe ułożenie i ochronę termiczną poszkodowanej osoby.
- Bierna tlenoterapia.
- Ewakuacja i transport z miejsca zdarzenia osób będących w stanie zagrożenia zdrowia.
- Wsparcie psychiczne poszkodowanego.

Czynności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy wykonywane są przed przyjazdem Zespołu Ratownictwa Medycznego przez jednostki systemu, a także mogą stanowić uzupełnienie działań wykonywanych przez lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarki systemu. Bardzo istotne jest to, aby ratownikami KPP były osoby posiadające bieżące uprawnienia i aktualną wiedzę, gdyż mogą brać czynny udział w akcjach ratunkowych.
Praca ratownika polega na asyście przy różnego rodzaju zdarzeniach nagłych, wypadkach i sytuacjach kryzysowych, jako wsparcie dla ratowników medycznych. Taka osoba uczestniczy w działaniach ratowniczych, a jej zadaniem jest pomoc osobom poszkodowanym i wspieranie jednostek PRM.

Ratowników KPP często zobaczymy w jednostkach współpracujących z m.in. jednostkami Państwowej Straży Pożarnej, policji, straży granicznej, podległych MON, wykonujących ratownictwo górskie, górnicze, a także jednostki organizacyjne Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Można uzyskać również zatrudnienie podczas imprez masowych, itp.
Kto może uczestniczyć w kursie?
Aby wziąć udział w kursie KPP uczestnik musi być pełnoletni i posiadać nadany PESEL.
Kto prowadzi Kurs?
Szkolenia prowadzą ratownicy medyczni, lekarze i pielęgniarze/pielęgniarki. Ich uprawnienia w tym kierunku regulują przepisy o konkretnych zawodach medycznych.
Kadra to instruktorzy, którzy posiadają doświadczenie zarówno w strukturach PRM, jak i pracy szpitalnej oraz realizacji zadań szkoleniowych.
Podstawa prawna:
Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 24 lutego 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy LINK
Czas trwania
Kurs trwa przeciętnie 3 pełne weekendy (8-9 dni po 7-8 godzin edukacyjnych) i daje uprawnienia przewidziane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia.
Zaświadczenie o ukończeniu kursu i nadaniu uprawnień
Kurs jest w języku polskim, gdyż jest to uprawnienie wynikające z polskich przepisów i obowiązujące w Polsce. Zaświadczenie przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego jest honorowane w wielu innych krajach.
Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy
Kurs w języku polskim z tłumaczem ukraińskim
1000 zł / za osobę
Materiały
Egzamin
Zaświadczenie